Od utrzymywania statycznych pozycji wolisz coś bardziej energicznego? Nie ma problemu: joga może być także doskonałą dynamiczną rozgrzewką lub wymagającym treningiem samym w sobie. Wszystko zależy od jej rodzaju i intensywności. Dodatkowo pomaga także odnaleźć równowagę – zarówno psychiczną jak i fizyczną. Pozwala uporządkować myśli, wyciszyć się i zdystansować od codzienności. Wiemy, że początki bywają trudne, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie mały poradnik. Przeczytaj i wybierz się w tę podróż, bo włączenie tego rodzaju aktywności do treningów niesie ze sobą wiele korzyści!

Co daje joga?

Czujesz się zmęczona i zestresowana? Zmagasz się z nadmierną sztywnością mięśni i masz problem z wzięciem głębszego oddechu? A może przez długie godziny spędzane za biurkiem cierpisz z powodu bólu pleców? Joga odmieni zarówno twoje samopoczucie fizyczne jak i psychiczne. Ćwiczenia zwiększą twoją zwinność, wytrzymałość i znacznie poprawią równowagę oraz siłę mięśni, także tych odpowiadających za wspieranie kręgosłupa. Duże znaczenie ma także praca z oddechem – świadome i głębokie oddychanie pełną piersią pomoże ci lepiej dotlenić organizm podczas ćwiczeń.


Jednak joga wpływa pozytywnie nie tylko na ciało lecz także na ducha! Przede wszystkim polepsza nastrój. Badania pokazały, że już po godzinie ćwiczenia jogi rośnie poziom neuroprzekaźnika GABA. Jego obecność obniża uczucie niepokoju i zmniejsza objawy depresji. Zwiększa się także poziom endorfin, które są odpowiedzialne za dobre samopoczucie. Jeżeli kiedyś uśmiechałaś się do siebie po skończonym treningu, to zapewne znasz to uczucie. 

W tym wszystkim kluczową rolę odgrywa oddech. Skupienie się na nim umożliwia zrelaksowanie się i zdystansowanie od codziennych problemów. Dzięki temu będziesz mogła być tu i teraz, bez martwienia się przyszłością lub żałowania przeszłości. Poza tym nic tak jak joga nie uczy wytrwałości – zwłaszcza w kontekście trudniejszych i bardziej wymagających asan.

Joga i fitness – podobieństwa i różnice

Wbrew pozorom jogę i fitness więcej łączy niż dzieli. Przede wszystkim obie te aktywności mają na celu zapewnienie ci zdrowego i sprawnego ciała. Priorytetem jest tutaj zwiększenie jego siły, gibkości i wytrzymałości oraz zlikwidowanie zbędnego napięcia mięśni. Oczywiście zyskujesz też lepsze samopoczucie i zadowolenie z siebie. No i nie trzeba wielkich inwestycji, aby zacząć się ruszać. Wystarczy wygodny strój, antypoślizgowa mata i trochę czasu w ciągu dnia. Jeśli wciąż jesteś na etapie poszukiwań idealnej dla maty dla siebie, możesz je zakończyć. Mamy dla Ciebie coś ekstra – mata do ćwiczeń SMJ Eva

Odwiedź sklep sporting24.pl i odkryj nasze produkty!

Tak jak w przypadku innych treningów, swoją przygodę z jogą możesz zacząć w domowym zaciszu. Nie musisz zaczynać od drogich klubów fitness ani profesjonalnego stroju. Wystarczy, że uzbroisz się w cierpliwość i odpowiednie programy ćwiczeniowe stworzone przez profesjonalistów. W obu przypadkach wystarczy twoje ciało i determinacja – tylko tyle i aż tyle. Z czasem oczywiście możesz zainwestować w specjalne akcesoria, takie jak klocki lub taśmy. Jednak nie są one niezbędne. Jedyną znaczącą różnicą między fitnessem a jogą może być tempo. Nawet najbardziej dynamiczna ashtanga będzie wolniejsza, niż naprawdę energiczny trening pełen wymachów, wyskoków i biegania. Nie oznacza to jednak, że podczas jogi nie zmęczysz się i nie wyrzeźbisz pięknego ciała. Wręcz przeciwnie! Zapewniamy, że jeżeli włączysz ją do swoich ćwiczeń efekty cię zadziwią.


Czy joga jest dla każdego?

Odpowiedź brzmi – tak! Niezależnie od stopnia Twojej sprawności i zaawansowania jesteśmy pewni, że w jodze znajdziesz coś dla siebie. Dlatego warto, abyś dała jej szansę. Nie oznacza to, że masz stać się joginką i nie schodzić z maty. Bardziej chodzi o to, żebyś zadbała o swoje ciało i spróbowała innego rodzaju aktywności.

Potraktuj to jako ciekawą przygodę, która może dać ci sporo radości i zabawy. Kto wie, może spodoba ci się na tyle, że joga na stałe zagości w twoim rozkładzie ćwiczeń?

Korzyści z włączenia jogi do treningu

Nie namawialibyśmy cię do włączenia jogi do treningów, jeśli sami nie bylibyśmy pewni zalet takiego rozwiązania. Zapewniamy, że dodając ten rodzaj ćwiczeń do codziennej aktywności możesz tylko zyskać. Żeby łatwiej ci było uporządkować jogową wiedzę przygotowaliśmy dla ciebie krótkie podsumowanie korzyści wynikających z takiego połączenia.

#1 Bardziej gibkie ciało

Niezależnie od rodzaju joga pomaga rozciągnąć, wzmocnić i uelastycznić praktycznie wszystkie partie mięśni. Dzięki temu lepiej sobie radzą z obciążeniami treningowymi i są mniej podatne na urazy.

#2 Lepsza równowaga

Joga doskonale wpływa na świadomość ciała i zwiększa jego stabilność. To z kolei przełoży się na bardziej precyzyjne wykonywanie ćwiczeń wymagających dobrej równowagi (np. jaskółka).

#3 Prawidłowa postawa ciała

Joga rozciąga przykurczone pozycją siedzącą mięśnie i wzmacnia te które osłabiają godziny spędzone za biurkiem. Dzięki niej przestaniesz się garbić przy komputerze i będziesz chodzić z podniesioną głową (dosłownie!). Jednak to nie jedyne zalety tych ćwiczeń. Regularnie ćwiczenia jogi skutecznie likwidują ból pleców i karku.

#4 Mocniejsze mięśnie

Tak jak wspominaliśmy – joga jest doskonałym sposobem na wyrzeźbienie pięknego i mocnego ciała. Jeśli nie wierzysz nam na słowo – poczekaj na pierwsze zakwasy. Zapewniamy, że poczujesz mięśnie, o których istnieniu nie miałaś do tej pory pojęcia!

#5 Większy spokój

Joga to nie tylko sprawniejsze ciało, lecz także umysł. Głębokie oddychanie i skupienie na ruchu pozwoli zmniejszyć niepokój i obniżyć poziom stresu. Spokojniejsza i bardziej skupiona lepiej i skuteczniej będziesz wykonywać inne ćwiczenia. Większa będzie też twoja motywacja, aby stanąć na macie.

#6 Więcej energii

Joga, regularnie ćwiczona, doda ci energii i siły. Zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej. To zasługa nie tylko lepiej dotlenionych komórek, lecz także szalejących po ćwiczeniach endorfin.


Pamiętaj, najważniejsze jest to, abyś ćwicząc dobrze się czuła i nie robiła niczego przeciwko sobie. Słuchaj swojego ciała i reaguj na płynące z niego sygnały. Jeżeli dana asana jest za trudna lub zbyt wymagająca – nie zmuszaj się do niej. Znajdź pozycję, która jest dla ciebie wyzwaniem, ale nie takim ponad siły. Eksperymentuj i odkrywaj – pamiętaj, że najważniejsza jesteś ty i twoje ciało. Zatem zapraszamy na matę!

 

Nasza Trenerka Karolina będzie czekać na Ciebie już w sobotę o godz. 9:00 Sprawdź grafik i zarezerwuj sobie miejsce!