Kto z nas w ferworze codziennych czynności nie marzy o wyciszeniu i relaksie na łonie natury? Nocleg pod namiotem w okolicznościach przyrody pod rozgwieżdżonym niebem to idealny sposób na regenerację i ukojenie nerwów. Jednak wybór jednego modelu, który sprawdzi się w każdych warunkach i podczas każdej wyprawy, to nie lada wyzwanie. Miłośnicy biwakowania często posiadają w swojej kolekcji więcej niż jeden namiot: lekki model na krótki trekking i bardziej zaawansowany na dłuższe wyprawy. Nie wiesz, jaki namiot będzie dla Ciebie idealny? Przeczytaj nasz poradnik!

Decydując się na zakup namiotu, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:
 • Pojemność
 • Pora roku
 • Teren
 • Waga
 • Komfort
Kilka praktycznych wskazówekNamiot kopułowy czy tunelowy?
Namioty kopułowe mogą samodzielnie stać przy wykorzystaniu samego stelaża. Dlatego też są dobrym wyborem, jeśli wybieramy się w teren, na którym trudno jest wbić śledzie czy szpilki - to ulubione namioty miłośników wypraw kajakowych! Namioty kopułowe wymagają mniejszej powierzchni niż modele tunelowe i łatwiej je przenosić do czasu znalezienia idealnej lokalizacji. W modelu kopułowym tropik bardzo ściśle przylega do namiotu właściwego, dzięki czemu mniej poddaje się kierunkowi wiatru i nie hałasuje tak bardzo nocą przy silnym wietrze.
Aby rozstawić namiot tunelowy, potrzebujemy śledzi lub szpilek oraz odciągów (czyli linek napinających). Jednak taki model jest bardziej przestronny, a jednocześnie lżejszy. Ponadto przedsionek zapewnia dodatkową przestrzeń do przechowywania. Namiot właściwy i tropik można złożyć i rozstawić jednocześnie, co zapewnia ochronę przez wodą, jeśli podczas rozstawiania namiotu pada. Namioty tunelowe bardziej poddają się silnym wiatrom bocznym, ale rozstawione zgodnie z kierunkiem wiatru zapewniają stabilną ochronę.

Wielkość namiotu
W tym przypadku sprawdza się złota zasada: "to zależy".
Najbardziej uniwersalne będą namioty dwuosobowe, ale większe modele także mają swoje zalety. Namiot 4-osobowy waży mniej w przeliczeniu na jedną osobę niż dwa namioty dwuosobowe, dzięki czemu może odciążyć bagaż podczas grupowej wyprawy. Warto również wybrać większy namiot, jeśli zależy nam na dodatkowej przestrzeni. Choć namiot 3-osobowy może być za duży dla pary podczas długiego trekkingu, ta dodatkowa przestrzeń zapewni większy komfort podczas dnia, jeśli na przykład będziemy zmuszeni przeczekać pogorszenie pogody w namiocie. No i oczywiście podczas snu będziemy mieć więcej miejsca dla siebie.

Waga namiotu
Waga namiotu to jeden z jego najważniejszych aspektów. Praktycznym rozwiązaniem jest przeliczanie wagi namiotu na jedną osobę. Na przykład namiot 2-osobowy o masie 3 kg to tylko 1,5 kg na każdą osobę. Jeśli jednak uznamy, że naszej parze przyda się dodatkowa przestrzeń, wybierzmy model 3-osobowy o wadze 4 kg, czyli 2 kg na każda osobę. Czy warto wybrać cięższy model, by zyskać dodatkową przestrzeń? Na to pytanie musimy sobie odpowiedzieć sami.Namioty 3-sezonowe
Namiot trzysezonowy to najpopularniejszy rodzaj namiotu, który świetnie sprawdzi się wiosną, latem i jesienią. Zapewniają one dobrą wentylację podczas upalnych letnich dni, a dodatkowe tropiki skutecznie chronią przed deszczem. 3-sezonowe namioty z tropikiem gwarantują wiele konfiguracji pod kątem wentylacji, aby obniżyć temperaturę w ciepłe dni, a jednocześnie nie dopuszczać do zaparowania wnętrza namiotu. Namioty jednopowłokowe (bez tropiku) z kolei cechują się o wiele niższą masą.

Namioty 4-sezonowe
Namioty 4-sezonowe są produkowane z mocniejszych materiałów, zarówno jeśli chodzi o namiot właściwy, jak i tropik. Ponadto ich specjalny kształt zapewnia maksymalną odporność na silne wiatry i śnieg. Warto zwrócić uwagę, by taki namiot można było szybko rozstawić oraz by miał większy przedsionek na przechowywanie sprzętu. W przypadku zamieci możemy zasłonić wszystkie otwory wentylacyjne, a większa liczba odciągów zapewnia niezbędną stabilność. Jeśli zależy nam na większym komforcie i dodatkowej ochronie przed chłodem i zaparowaniem wnętrza namiotu, warto wybrać model z tropikiem. Natomiast namiot jednopowłokowy będzie idealny, jeśli chcemy zminimalizować masę bagażu podczas trekkingu i wspinaczki.

Konstrukcja jednopowłokowa czy dwupowłokowa?
Namiot jednopowłokowy będzie idealny na wyprawy, podczas których liczy się niska masa i wielkość bagażu, na przykład podczas długich pieszych wycieczek i lekkich wyprawach wspinaczkowych. Model z tropikiem (dwupowłokowy) będzie dobrym wyborem podczas deszczowej lub upalnej aury, gdyż zapewnia lepszą cyrkulację powietrza i lepiej chroni przed parowaniem wewnątrz. Świetnie sprawdzi się również, jeśli zamierzamy spędzić kilka nocy na tym samym kempingu lub w tym samym miejscu.Wejścia
Liczba wejść to kwestia nierozerwalnie powiązana z masą namiotu. Dwa otwory wejściowe są wygodniejsze, ale też więcej ważą. Niektórzy wolą większe obciążenie w zamian za dodatkowe wejście, szczególnie jeśli w danym namiocie będą nocowały trzy osoby lub więcej.

Wentylacja
3-sezonowe namioty z tropikiem możemy elastycznie konfigurować pod kątem wentylacji, aby obniżyć temperaturę w upalne dni i chronić wnętrze przed zaparowaniem. 3-sezonowe namioty bez tropiku nie oferują aż tak wielu możliwości regulowania wentylacji, co skutkuje gorszą cyrkulacją powietrza i większym skraplaniem się pary wewnątrz. Modele 4-sezonowe na ogół zapewniają dostateczny poziom wentylacji, by radzić sobie ze skraplaniem pary wodnej, a każda siatkowa warstwa jest szczelnie klejona do materiału, by ochronić wnętrze przed śniegiem podczas zamieci.

Jak dbać o swój namiot
 • Raz na jakiś czas wyczyść namiot i zamki błyskawiczne.
 • Ostrożnie obchodź się z zamkami błyskawicznymi i stelażem.
 • Podczas rozstawiania namiotu upewnij się, czy wszystkie segmenty stelażu zostały odpowiednio połączone.
 • Używaj podłogi / pokładu pod namiot.
 • Chroń podłogę i tropik przed pazurami ukochanego czworonoga.
 • Nie wystawiaj namiotu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przez dłuższy czas, ponieważ promienie UV mogą szybko zniszczyć materiał. Pozostawiając rozbity namiot w ogrodzie na cały sezon letni, możemy się z nim szybko pożegnać.
 • Przed spakowaniem namiotu do pokrowca, przetrzyj materiał, by usunąć wilgoć (wcześniej pozwól mu całkowicie wyschnąć).
 • Przechowuj namiot w suchym, chłodnym miejscu.
Teraz wiesz już wszystko! Wybierz namiot idealny dla siebie i ciesz się bezstroskimi chwilami z bliskimi!