Kurtka narciarska to inwestycja na lata, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Szukając modelu dla siebie, z pewnością będziecie kierować się designem, w końcu kto nie chciałby wyglądać dobrze także na stoku. Jednak ta cecha jest akurat najmniej istotna i najmniej przydatna, jeśli chodzi o ten typ okrycia. W związku z powyższym, zanim wybierzecie jakiś model, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, nie tylko estetycznych!
Na co więc zwrócić uwagę, by mieć pewność, że Wasza kurtka narciarska będzie udaną inwestycją? W skrócie przedstawiamy 6 cech idealnej kurtki na narty.
1.NIEPRZEMAKALNA…
Wodoszczelność materiału, z jakiego dana kurtka jest wykonana to podstawa. Podczas jazdy na nartach musimy liczyć się z różnymi warunkami atmosferycznymi. Dlatego nasza kurtka musi być przygotowana na każdą ewentualność. Pomoże nam w tym taki parametr, jak wartości membrany. Im większa wartość wskaźnika, tym materiał jest odporny. Dla przykładu, jeśli wartość membrany wynosi od 3000-5000 mm, to oznacza, że kurtka z zapewni nam ochronę raczej przy umiarkowanych opadach śniegu czy deszczu. Ale już wartość 10 000-20 000 mm daje nam pewność, że nawet największa ulewa nam niestraszna. Kolejna ważna rzecz, którą warto wziąć pod uwagę przy zakupie to izolacja. W tym kontekście można wyróżnić kurtkę typu soft-shell, których jedyna warstwa wierzchnia to nylon, Gore-Tex czy inny wodoodporny materiał. Z kolei kurtki hard-shell posiadają dodatkową warstwę z tego samego lub podobnego materiału wewnątrz kurtki z izolacją pomiędzy warstwami. Izolacja ta może być wykonana z tkanin syntetycznych lub z puchu gęsiego. Ta z puchu jest oczywiście lżejsza, ale po zmoczeniu niestety nie zachowuje właściwości termicznych w porównaniu do izolacji syntetycznej.
2. …ALE ODDYCHAJĄCA!
Gdy wybierasz się na narty, przemoczenie wydaje Ci się dość prawdopodobnym scenariuszem, dlatego wybór kurtki z wodoszczelnym laminatem jest oczywisty. Słusznie, bo wodoodporność to istotny parametr, jednak, jak się okazuje, nie jedyny, którym kurtka powinna się charakteryzować. Rzecz w strukturze membrany, która nie tylko chroni przed przenikaniem cząsteczek wody do wewnątrz, ale również dba o odprowadzanie nadmiaru potu na zewnątrz. To właśnie oddychalność jest tak ważna podczas intensywnej jazdy na nartach, gdy ciało silnie się rozgrzewa, a skóra oddaje znaczne ilości wilgoci. Dzięki oddychalności membrany, wspieranej przez dodatkowe otwory wentylacyjne, zwykle w postaci zapinanych na suwak siateczkowych wstawek, usytuowanych pod pachami, Twój organizm jest w stanie utrzymać optymalną dla siebie temperaturę.
Warto pamiętać, że skóra wilgotna – niezależnie od tego, czy doszło do przemoczenia z zewnątrz, czy też w wyniku przegrzania – jest znacznie bardziej narażona na wychłodzenie, a w konsekwencji podatna na wirusy i infekcje.
Warto pamiętać, że skóra wilgotna – niezależnie od tego, czy doszło do przemoczenia z zewnątrz, czy też w wyniku przegrzania – jest znacznie bardziej narażona na wychłodzenie, a w konsekwencji podatna na wirusy i infekcje.
3. CIEPŁA
Mróz i zimny wiatr to naturalni wrogowie narciarza. Na szczęście bronią w tej walce może być skuteczna warstwa grzewcza. W zależności od rodzaju kurtki, producenci sięgają po naturalny puch o niezastąpionych właściwościach termoizolacyjnych lub wypełnienie syntetyczne – znacznie łatwiejsze w konserwacji i nie tak silnie higroskopijne. Ocieplina korpusu zazwyczaj ma większą gramaturę niż w rękawach i kapturze (standardem jest 120 g/m2), dzięki czemu nie ogranicza Twoich ruchów, a jednocześnie zapewnia komfort termiczny w obrębie najważniejszych części ciała.
4. DOPASOWANA
Regulacja mankietów i możliwość ściągnięcia u dołu to ważne cechy kurtki narciarskiej, dzięki którym zabezpieczenie przed chłodem może być jeszcze skuteczniejsze. Ale na niewiele zdadzą się tego rodzaju udogodnienia, jeśli kurtka nie zostanie dobrze dopasowana pod względem kroju i rozmiaru. Rzecz w tym, by nie była zbyt obcisła – pod nią powinna zmieścić się dodatkowa warstwa odzieży, polar lub sweter – ani zbyt luźna, aby nie krępowała ruchów. Warto zwrócić uwagę także na jej długość, aby nie przeszkadzała podczas jazdy, a jednocześnie chroniła dolne partie tułowia przed wychłodzeniem. Pamiętaj, że dzięki odpowiednio dopasowanej kurtce będzie Ci na stoku wygodnie i ciepło, a ponadto… będziesz naprawdę dobrze wyglądać!
5. SKUTECZNIE ZABEZPIECZAJĄCA
Nawet zsunięty z głowy kaptur to dodatkowe zabezpieczenie przed wiatrem. Wraz ze stójką chroni on kark i szyję podczas jazdy. Ponadto kaptur możesz założyć, gdy ściągasz kask, na przykład zjeżdżając na gorącą czekoladę do baru przy trasie. Dodatkowym zabezpieczeniem przed chłodem oraz przed śniegiem, który mógłby przedostawać się pod kurtkę, zwłaszcza podczas wywrotki, jest fartuch przeciwśnieżny. Ten elastyczny pas, zwykle zapinany na klipsy, dzięki ścisłemu przyleganiu do ciała tworzy barierę także dla wiatru. W niektórych kurtkach fartuchy są odpinane, co oznacza, że dla własnej wygody możesz zrezygnować z nich, jeśli decydujesz się nosić kurtkę także poza stokiem.
6. DOBRZE ZORGANIZOWANA
Jaka kieszeń w kurtce najbardziej przydaje się narciarzom? Oczywiście, na skipass. Kieszonka, w której trzymasz karnet na wyciąg, powinna być łatwo dostępna, aby każdorazowe skanowanie go nie przysparzało trudności. Producenci często sytuują taką kieszonkę w rękawie lub od zewnątrz, na piersi. Dzięki temu, wchodząc na wyciąg, nawet nie musisz jej rozpinać – wystarczy zbliżyć się do bramki, która sczytuje informacje z karnetu nawet przez materiał kurtki.
Oprócz tej na skipass, przydaje się również bezpieczna kieszeń wewnętrzna, do której dostać się możesz dopiero po rozpięciu kurtki. Dzięki temu jest lepiej chroniona przed wilgocią i wstrząsami – to sprawia, że stanowi dobre miejsce na dokumenty czy telefon.
Niektóre kurtki są wyposażone również w dodatkowe kieszenie z miękkim mikropolarem do przechowywania gogli. To praktyczne udogodnienie, podobnie jak wbudowany haczyk na klucze czy ściereczka do czyszczenia zaparowanych szkieł.
Oprócz tej na skipass, przydaje się również bezpieczna kieszeń wewnętrzna, do której dostać się możesz dopiero po rozpięciu kurtki. Dzięki temu jest lepiej chroniona przed wilgocią i wstrząsami – to sprawia, że stanowi dobre miejsce na dokumenty czy telefon.
Niektóre kurtki są wyposażone również w dodatkowe kieszenie z miękkim mikropolarem do przechowywania gogli. To praktyczne udogodnienie, podobnie jak wbudowany haczyk na klucze czy ściereczka do czyszczenia zaparowanych szkieł.
Poza standardowym zestawem cech, którym powinna charakteryzować się każda kurtka narciarska, istnieją dodatkowe zalety i udogodnienia, mogące podnieść komfort jazdy. Ich wybór należy do Ciebie – bo to właśnie Ty decydujesz, jaka będzie Twoja idealna kurtka na narty! Sezon narciarski w pełni, a jeśli przed jego rozpoczęciem powstrzymuje Was brak odpowiedniej kurtki to najwyższa pora, aby podjąć kroki w wyborze perfekcyjnego modelu dla siebie.
Na szczęście szeroki wybór kurtek narciarskich znajdziesz w naszym sklepie internetowym Sporting24.pl. Nie zwlekaj – zima nie będzie na Ciebie czekać!