Każda wyprawa nieodłącznie wiąże się z zabraniem plecaka. Co jednak, gdy wszystko nie do końca chce się zmieścić do środka, a podczas wędrówki przechyla nas na którąś ze stron, jest ciężko i niewygodnie? Taka sytuacja to znak, że rzeczy zostały nieodpowiednio ułożone, a sam plecak nieoptymalnie wyregulowany. System nośny też w tej kwestii ma znaczenia. W tym artykule pomożemy Ci poradzić sobie z najważniejszymi kwestiami odnośnie plecaków – odpowiemy na pytania: jak pakować i wyregulować plecak, na który system nośny najlepiej się zdecydować i czym kierować się przy wyborze idealnego plecaka na wędrówki.

System nośny i wentylacja w plecakach turystycznych
Zasadniczo na system nośny, który jest odpowiedzalny za wagę, składają się: szelki, plecy, pas piersiowy i pas biodrowy. Konstrukcja systemu nośnego bezpośrednio wiąże się też z rodzajem wentylacji, o czym więcej za chwilę :) Wiele doświadczonych osób twierdzi, że to właśnie na system nośny w pierwszej kolejności powinniśmy zwracać uwagę (a nie np. na litraż), ponieważ to od niego zależy, czy będzie nam się chodziło wygodnie i czy będziemy w stanie wytrzymać cały dzień na nogach.

System nośny powinien być dostosowany do długości pleców – większe modele plecaków mają odpowiednią regulację, przy mniejszych czasem podaje się docelową długość pleców. Różną długość (i szerokość) mają też modele damskie i dziecięce (chodzi o dostosowanie do kształtu sylwetki, np. szerokości barków), dlatego mężczyźni powinni ostrożnie podchodzić do plecaków przeznaczonych dla kobiet. To bardzo ważne, ponieważ za dużego lub za małego plecaka nie da się odpowiednio wyregulować. Zawsze najlepiej plecak przymierzyć.

Z punktu widzenia nośności, plecak turystyczny powinien solidnie przylegać do ciała i bardzo dobrze się na nim opierać. Wprawdzie perforowana gąbka na paskach i plecach z zasady powinna dobrze odprowadzać wilgoć, ale nie oszukujmy się, przy intensywnym marszu, zwłaszcza w wysokich temperaturach i tak miejsca styku będą mokre. Na ograniczenie tego problemu najlepszym rozwiązaniem  jest noszenie bielizny termoaktywnej i niechłonnych materiałów.Dopasowanie i regulacja plecaka turystycznego
Każdy turysta stanął kiedyś przed wyzwaniem pierwszego wyregulowania plecaka turystycznego. Ostatecznie jest to całkiem proste zadanie, ale ilość pasków i możliwości może przyprawić o ból głowy i sprawia, że łatwo jest zrobić coś nie tak. Przede wszystkim dobrze dopasowany plecak powinien gładko przylegać do pleców, paski na ramionach nie powinny nigdzie odstawać, a ciężar powinien spoczywać w dużej mierze na biodrach. Jak to osiągnąć? Oto prosta droga:
 1. ZAŁÓŻ WYPEŁNIONY PLECAK NA PLECY, POLUZUJ WSZYSTKIE PASKI REGULACYJNE - ten manewr pozwala znaleźć własny wygodny sposób noszenia plecaka bez wstępnych regulacji. Upewnij się, że obciążenie plecaka jest prawidłowo rozłożone.
 1. ZAPNIJ PAS BIODROWY - umieść pas na wysokości bioder, u góry pośladków ściągnij go, aż poczujesz, że jest mocno dopięty. Jeśli pas jest prawidłowo ściągnięty i znajduje się w dobrym miejscu, powinieneś czuć mniejszy ciężar na ramionach. Ułatwia to noszenie ciężkiego plecaka.
 1. POLUZUJ SZELKI - ten etap jest ważny, ponieważ często chcemy wyregulować plecak jak najwyżej. Jest to błąd, gdyż cały ciężar plecaka spoczywać będzie na ramionach, a powinien być rozłożony między ramiona a biodra.
 1. DOPASUJ WYSOKOŚĆ TYŁU PLECAKA - niektóre plecaki posiadają regulowany tył. Jeśli Twój plecak ma taką opcję, dopasuj wysokość plecaka.
 1. ŚCIĄGNIJ PASEK PIERSIOWY - UWAGA, nie ściągaj go za mocno, aby nie utrudniał oddychania. Pasek ten służy do stabilizacji plecaka podczas marszu. W zależności od modelu plecaka, pasek ten może mieć regulowaną wysokość, aby „uwolnić” klatkę piersiową i zapewnić maksymalny komfort.
 1. ŚCIĄGNIJ PASKI ODCIĄŻAJĄCE - paski odciążające umożliwiają dociągnięcie plecaka do ramion, co zapewnia większy komfort noszenia. Plecak jest wtedy lepiej podtrzymywany. NIE ZAPOMNIJ: nigdy nie noś ciężaru większego niż 25% Twojej wagi! Nawet najlepszy plecak z doskonałą regulacją może zrobić krzywdę, gdy jest zbyt ciężki. Dzieci mogą nosić jedynie 10-15% swojej wagi. Jeśli wychodzisz na kilka godzin z małym plecakiem, wybierz model z pasem brzusznym. Etapy pozostają te same. Jeśli Twój plecak posiada pas brzuszny, wyreguluj szelki tak, aby dół plecaka znajdował się na wysokości bioder: nie za nisko na pośladkach ani za wysoko na plecach.
Ważne jest też, aby dobrze rozłożyć ciężar ekwipunku, nawet w najmniejszym plecaku. Ustaw szelki tak, jak lubisz. Najważniejsze, aby nie zakładać plecaka za wysoko. Trzeba rozłożyć ciężar pomiędzy ramiona, plecy i biodra, a nie obciążać całością tylko górę pleców.Uniwersalne zasady pakowania plecaka 
Pytanie „jak pakować plecak” pojawia się na początku przygody każdego wędrowca, chodzi w końcu o to, by wszystko zajmowało jak najmniej miejsca, nie powodowało dyskomfortu i było łatwo dostępne. Plecaki turystyczne zwłaszcza na początku wyprawy wypycha się często do granic możliwości, dlatego też tak istotne jest odpowiedzialne ułożenie przedmiotów, które powinno wyglądać następująco: 
 1. Na sam dół umieść coś sporego, co może się przydać w czasie wędrówki (w plecakach turystycznych do dolnej komory zawsze powinien być niezależny dostęp), ale nie zostanie zgniecione, np. zapasowe buty, kurtkę czy polar, przykrywamy to np. śpiworem.
 2. Dalej przy plecach ustaw rzeczy ciężkie, z których korzystać będziesz raczej na koniec dnia, np. namiot, zapas wody, chusteczki nawilżane, cięższy sprzęt, kosmetyczkę.
 3. Resztę przestrzeni uzupełnij ubraniami, na koniec wypchaj boki bielizną i skarpetami. Od góry warto zapakować jedzenie i coś, do czego potrzebujesz mieć łatwy dostęp.
 4. W górnej kieszeni i w przednich kieszeniach chowaj podręczne drobiazgi i przekąski. Do bocznych kieszeni dostęp jest zawsze trudniejszy, więc tam wkładaj rzeczy drugiej potrzeby – zapasową butelkę z wodą, lornetkę czy papier toaletowy.


Jak spakować ubrania do plecaka, by zajmowały jak najmniej miejsca?
Starą harcerską metodą jest zwijanie ich w rulon, tzw. pakowanie kapsułowe. Składaj tak, by mieć kwadrat lub prostokąt i ciasno roluj. Warto zabezpieczyć rulonik gumkami recepturkami lub zwinąć z dwoma skarpetkami, które nawija się na boki. Tak spakowana odzież się raczej nie gniecie i zajmuje bardzo mało miejsca. Do tego, jak wspominaliśmy wyżej – drobną bieliznę i dodatkowe skarpetki po prostu upchnij już w załadowanym plecaku – zawsze się zmieszczą przy ściankach.

Troki w plecaku – czy warto nosić rzeczy na zewnątrz?
Największe rzeczy są najbardziej problematyczne, dlatego też wiele osób zastanawia się jak spakować śpiwór czy namiot do plecaka, i czy przybory kuchenne można po prostu przyczepić na zewnątrz. Warto pamiętać, że wszystko, co na zewnątrz jest narażone na deszcz i jeśli może zmoknąć, to powinno móc schować się pod pokrowcem przeciwdeszczowym. Ogólnie korzystanie z troków jest bardzo praktyczne i pozwala na szybkie przyczepienie bez rozpinania całego plecaka, na zewnątrz wygodnie nosi się apteczkę czy różne przydatne drobnostki.
Największymi przedmiotami są zazwyczaj: namiot, karimata i śpiwór i to nad ich przytroczeniem na zewnątrz zastanawia się większość osób. Skupmy się na każdym elemencie pojedynczo:
 • Namiot – w każdym wypadku będzie to jeden z najcięższych elementów ekwipunku, dlatego też najlepiej, by znalazł się w plecaku, jeśli jednak nie ma takiej możliwości, przytroczenie go poziomo od dołu plecaka (o ile ten ma tam pasy), jest jedyną słuszną opcją – przytroczenie od góry zaburzy stabilność marszu, a od boku, będzie przeważał na jedną ze stron, powodując na dłuższą metę ogromny dyskomfort.
 • Karimata – niska waga i duża objętość to standardowe cechy karimaty w podstawowej, najbardziej popularnej formie. Nic dziwnego, że wiele osób słusznie decyduje się na przytroczenie jej do plecaka. Karimata zazwyczaj ląduje pionowo doczepiona od boku i jest to wystarczająco wygodna opcja, by się nad nią więcej nie rozwodzić.
 • Śpiwór – przytroczenie go do plecaka zazwyczaj przysparza trochę problemów i niesie ze sobą spore ryzyko. Otóż w razie deszczu (lub mokrych liści na drzewach) taki śpiwór w pierwszej kolejności będzie wystawiony na kontakt z wodą, co zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Wprawdzie możemy go schować pod pokrowcem przeciwdeszczowym, ale pokrowce najlepiej działają, gdy luźno oblekają plecak, nie stykając się z żadnym materiałem, ponieważ mogą przemoknąć (podobnie jak tropik w namiocie). Z tego powodu najlepszym miejscem na śpiwór jest jednak wnętrze plecaka.


Na zakończenie – proste porady dotyczące wyboru plecaka w góry
 • Przede wszystkim nie warto wybierać plecaka ponad miarę i kupować zbyt specjalistycznego lub zbyt dużego, który nie jest Ci obecnie potrzebny. Zawsze staraj się ograniczyć liczbę przedmiotów i wybierać plecaki raczej trochę mniejsze niż większe – z doświadczenia wiemy, że na kilka dni da się spakować w 35 litrów, ale jeśli wybierzemy 50 litrów, to również wypchamy je do granic możliwości – a im mniejsza ilość rzeczy, tym mniejsza waga i większy komfort wędrówki.
 • Ponadto zawsze na początku zwróć uwagę na rodzaj systemu nośnego, wentylację i dostosowanie do naszych indywidualnych potrzeb. To jest najważniejsza część plecaka.
 • Trzecia rzecz to liczba i rozkład kieszonek, niech będą łatwo dostępne. Miłym dodatkiem są również kieszenie na pasie biodrowym.
 
Teraz wiesz już wszystko! Powodzenia przy pakowaniu i do zobaczenia na szlaku!