Odpowiednio dobrany rozmiar buta to podstawa wygody oraz kluczowa kwestia, szczególnie podczas zakupów w sklepie internetowym. Stosunek długości wkładki do rozmiaru buta u różnych producentów obuwia jest inny, co może być wyzwaniem przy poszukiwaniu wymarzonej pary butów. Jak właściwie zmierzyć stopę, by na podstawie otrzymanego wyniku dobierać odpowiedni rozmiar bez względu na markę?
 
Zmierz wkładkę ulubionych butów

Z pewnością masz swoją ulubioną parę butów, w której zawsze czujesz się komfortowo. Wynika to m.in. z faktu, że ich rozmiar jest odpowiednio dobrany. Niech będą Twoim wzorcem. Wyciągnij z nich wkładkę, zmierz jej długość i porównaj z wartościami w poniższej tabeli.

Typowa numeracja damska

Rozmiar

35

36

37

38

39

40

Dł. wkładki

22,5cm

23cm

24cm

25cm

25,5cm

26cm

 
Typowa numeracja męska

Rozmiar

40

41

42

43

44

45

46

Dł. wkładki

26cm

26,5cm

27cm

28cm

28,5cm

29cm

29,5cm

 
Uwaga! Korzystając z tej metody nie mierz wkładki pochodzącej z bardzo rozchodzonego obuwia – jej długość może nie odpowiadać faktycznemu rozmiarowi buta.

new balance damskibuty damskie adidas zx flux

Obrysuj swoją stopę na kartce

Ten sposób znany jest nie od dziś i polega na obrysowaniu swojej stopy na kartce A4. Jak to zrobić? Oto kilka prostych kroków:
Krok 1. Połóż na podłodze kartkę papieru, a następnie postaw na niej gołą stopę, pamiętając, aby pięta opierała się o ścianę, tworząc z podłogą kąt prosty;
Krok 2. Obrysuj kształt stopy;
Krok 3. Powtórz obie czynności z drugą stopą;
Krok 4. Zmierz obie stopy (w centymetrach) – sprawdź długość w linii prostej, zaczynając od środka pięty do najdłuższego palca;
Krok 5. Przy doborze rozmiaru obuwia, zawsze sugeruj się jedynie pomiarem większej stopy;
Krok 6. Do ustalonego wymiaru dodaj około 0,5-1 cm luzu.
Otrzymany wynik to właśnie wymiary Twoich stóp, którymi będziesz mógł kierować się w tabelach rozmiarów różnych producentów, by ustalić swój rozmiar.

jak narysować stopę

Nasza porada
Do uzyskanego wymiaru dodaj około 0,5 – 1 cm – to odpowiednia ilość luzu w butach, by były wygodne w trakcie użytkowania.

Warto wiedzieć…

Stopy są bardzo często różnej wielkości. Mierząc zatem obie stopy wg instrukcji powyżej i kupując buty, kieruj się rozmiarem większej z nich. Pamiętaj o tym, aby nie mierzyć długości stóp rano, ponieważ te zmieniają się w zależności od pory dnia. Warto mierzyć stopę wieczorem, gdyż wtedy jest ona nieco większa. Dodatkowo istotna jest sezonowość. Stopy latem są często opuchnięte, a więc nieco większe niż zimą. Warto uwzględnić tę informację podczas zakupu sandałów. Pamiętajmy, że stopy zmieniają się wraz z upływem czasu, dlatego najlepiej byłoby mierzyć stopy przed każdym zakupem obuwia.
Kolejnym ważnym elementem związanym z doborem odpowiedniego rozmiaru butów jest samodzielne podjęcie decyzji. Pamiętaj, że to będą Twoje buty i to właśnie Tobie musi być w nich wygodnie.

Długość wkładki a rozmiar buta – kto pyta, nie błądzi

Jeśli po wypróbowaniu jednej z powyższych metod ustalania rozmiaru stopy wciąż masz jakieś wątpliwości – nie bój się zapytać o to specjalistę! Miłosz z przyjemnością odpowie na Twoje ewentualne pytania i pomoże Ci znaleźć odpowiedni rozmiar obuwia. Zapraszamy do kontaktu

bugty męskie adidasbuty męskie vans

Wiesz już, jak dobrać rozmiar dla siebie, ale
czy wiesz, na co zwracać uwagę, kupując buty dla dziecka? Właściwie dopasowane buty równają się bezpieczeństwu milusińskiego. Poświęć więc jeszcze chwilę, by dowiedzieć się więcej.

Jak dobrać dziecku buty?

Przede wszystkim: z głową! Tak długo, jak stopy rosną i się rozwijają, zakup odpowiedniego obuwia jest kwestią bardzo ważną. Za ciasne lub zbyt sztywne modele mogą być przyczyną nie tylko złego samopoczucia dziecka, ale i deformacji jego stóp.

Mierzenie stopy dziecka - tych błędów nie popełniaj!

  1. Nie sugeruj się rozmiarówką butów innych marek.
  2. Nie mierz długości stopy poprzez dokonywanie jej obrysu - wynik może być zawyżony.
  3. Nie mierz stopy, gdy dziecko siedzi, leży lub stoi na dywanie bądź innej miękkiej powierzchni.
  4. Nie mierz stóp rano, najlepiej zrobić to wieczorem - wielkość stopy zmienia się w ciągu dnia.

Nasza porada

Im mniejszy zapas w zakupionych butach, tym częściej sprawdzaj, czy buty nadal są dobre. Wybierając buty czytaj również informacje na tego na jaką stopę są przeznaczone. Określ, czy stopa Twojego dziecka jest wąska, normalna czy szeroka. Wybieraj modele odpowiednie dla danego rodzaju.

  • wąska/drobna stopa potrzebuje mniejszego zapasu,
  • słabiej chodzące dziecko - mniejszy zapas,
  • dziecko “pędzące”, chodzące bardziej na palcach - mniejszy zapas,
  • zapas zależy od rodzaju podeszwy - w butach z podeszwą skórzaną może być większy - nawet 1,5 cm, a, w butach z gumową - sztywniejszą nieco mniejszy.

Jak dobrać dziecku rozmiar buta?

Jak uczy stara szkoła, po założeniu buta na nogę, powinno zostać jeszcze miejsce na najmniejszy palec. Tak, by stópka dziecka miała pełną swobodę ruchów, a jednocześnie się nie wysuwała. Bezpieczną opcją jest zakup obuwia w sklepie internetowym z możliwością wymiany. Malec będzie mógł na spokojnie zmierzyć dany model i przespacerować się w nim po domu. W naszym sklepie internetowym, masz aż 90 dni od daty otrzymania przesyłki na wymianę zakupionych produktów.

Nasza porada

Stopy dziecka mogą urosnąć nawet o 3 rozmiary w ciągu roku. Pamiętaj więc, by regularnie sprawdzać, czy noszone przez malca obuwie nie jest za małe.

buty junior pumabuty junior adidas

Skuteczne sposoby na mierzenie stopy dziecka

sposób 1 (dla starszaków)

Połóż kartkę papieru (tekturę) przy samej ścianie. Ustaw dziecko na kartce, piętę niech przyłoży do ściany. Zaznacz kropkami miejsca najbardziej od siebie odległe: koniec dużego palca oraz tył pięty. Zmierz odległość pomiędzy punktami.

sposób 2 (dla najmłodszych)

Rozłóż kawałek sznurka (lub wstążki) na podłodze. Ustaw dziecko na nim i zmierz odległość pomiędzy dużym palcem a końcem pięty.

sposób 3 (dla najmłodszych)

Postaw dziecko na kafelkach lub panelach. Połóż na ustawionym obok krześle lub stoliku coś, co zainteresuje i pochłonie uwagę malucha. Ołówkiem bądź pisakiem zaznacz najdalsze punkty - piętę i duży palec. Zmierz odległość między punktami.

sposób 4 (dla potrzebujących atrakcji)

Polecamy wykorzystać plastelinę lub masę solną! Zróbcie na nich odciski stóp dziecka. To świetny sposób na zabawę z dzieckiem, przy którym wykonanie pomiaru stópki obejdzie się bez jakiegokolwiek stresu dla Ciebie i Malucha.


Słów kilka o podeszwie

Zdaniem pediatrów, obuwie ma jak najmniej zakłócać naturalną pracę stóp. Dobrze więc, aby podeszwa butów dla dziecka była możliwie miękka i elastyczna, a jednocześnie wytrzymała. Wspomoże to rozwój mięśni i wiązadeł, a i pozwoli malcowi lepiej wyczuć podłoże.

Nasza porada

Odpowiednio dobrane buty dla dziecka powinny być nieco szersze w palcach niż w śródstopiu. Palce potrzebują bowiem swobody, a śródstopie podtrzymania.

Chlewka cholewce nierówna

Cholewka, podobnie jak podeszwa, nie może usztywniać stopy. Ponadto powinna zapewniać odpowiednią i ciągłą wentylację, co ograniczy pocenie się stóp i zminimalizuje ryzyko wystąpienia zakażeń grzybiczych. Kupując więc buty dla dziecka, koniecznie sprawdź, jakie technologie w nich zastosowano.

Wyprofilowanie wkładki

Aby stópka szkraba prawidłowo układała się we wnętrzu buta, nie bez różnicy jest właściwie wyprofilowana wkładka. Zwróć uwagę, czy posiada ona łuk podtrzymujący okolicę śródstopia oraz wyżłobienia pod place. Nim dokonasz zakupu, warto udać się na konsultację z ortopedą, który zbada, w jaki sposób stopa malca styka się z podłożem.

Jak dobrze dobrać dziecku buty? Bez ciężaru!

Buty dla dziecka powinny być lekkie, dlatego podczas zakupu postaraj się uwzględnić ich zbliżoną wagę. Gdy obuwie jest za ciężkie, malec miewa trudności z prawidłowym ustawieniem nóg, np. wygina stopy do wewnątrz.

Liczę, że teraz już wiesz, jak wybrać odpowiednie buty dla siebie i dziecka, a więc… pora na zakupy. Czyż nie? Sprawdź nasze propozycje.

buty dziecięce adidasbuty dziecięcie adidas