Piłka nożna uznawana jest za jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce, a liczba jej wielbicieli wciąż wzrasta! Oprócz samego oglądania Ligi Mistrzów i innych rozgrywek wielu pasjonatów tego sportu próbuje swoich sił na halach i boiskach. Dla każdego, kto zaczyna swoją przygodę z piłką nożną, podstawą będą odpowiednio dopasowane do podłoża buty, a także... no właśnie. O czym powinni pamiętać początkujący piłkarze?

I ODPOWIEDNI STRÓJ, DOBRANE DO RODZAJU NAWIERZCHNI OBUWIE ORAZ AKCESORIA

Strój na treningi. W Twojej szafie nie może zabraknąć spodenek i koszulki piłkarskiej. Jeżeli mowa o stroju to powinien być wygodny, zapewniający ciału odpowiednią swobodę, przepuszczający powietrze; pozwalając skórze oddychać. Przydać się mogą również getry piłkarskie. A pojemna torba na atrybuty to podstawa!

Odpowiednio dobrane buty do rodzaju nawierzchni. To ważne, aby dobrać rodzaj obuwia do nawierzchni, na której najczęściej grasz. Pamiętaj, że buty mają być nie tylko wygodne, ale również zapewniać Ci odpowiednią przyczepność i zwrotność.Tutaj spieszymy z pomocą w postaci wiedzy w pigułce odnośnie butów piłkarskich.

Buty piłkarskie możemy podzielić na trzy podstawowe grupy:

Buty halowe (IN)

jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są do gry na salach, oznaczenie (IN) oznacza Indoor. Buty halowe posiadają gumową podeszwę zapewniającą dobrą przyczepność na parkiecie. Większość nowych butów halowych posiada czarną lub też kolorową podeszwę. Są to podeszwy w technologii Non Marking, czyli nie zostawiające śladów na parkiecie. Każdy but powinien być dopasowany do stopy, w celu zapewnienia odpowiedniego czucia.

Buty na Orlik tw. Turfy (TF)

przeznaczone do grania na nawierzchniach sztucznych, skrót (TF) czyli Turf. Mogą występować pod nazwą śniegówki, kiedyś tego typu buty służyły do gry podczas zimy. Podeszwy posiadają kilkadziesiąt niewielkich gumowych korków, zapewniających dobrą przyczepność.

Buty do gry na trawie (lanki, wkręty (FG,SG))

Lanki to pierwszy rodzaj butów do gry na trawie, a zarazem najbardziej popularny. Chyba każdy producent butów piłkarskich ma w swojej ofercie właśnie ten rodzaj obuwia. Na podeszwie posiadają plastikowe korki średniej długości, które zapewniają przyczepność na twardych murawach trawiastych. Wkręty natomiast uznawane są za najbardziej profesjonalny rodzaj obuwia piłkarskiego. Na podeszwie często posiadają 6 metalowych lub aluminiowych kołków - w różnych długościach - które przy pomocy specjalnego klucza możemy wkręcić w podeszwę bądź wymienić. Co ważne, wkręty mogą być niebezpieczne na boiskach ze względu na swoją twardość, dlatego sędziowie muszą kontrolować długość wkrętów przed każdym meczem. Idealnie sprawdzają się w najtrudniejszych warunkach na grząskim i mokrym terenie.

strój piłkarski

II ROZGRZEWKA, BEZPIECZEŃSTWO, REGENERACJA ORAZ SYSTEMATYKA!

Rozgrzewka to podstawa i niewątpliwie ważny element każdego treningu! Dzięki niej przygotujesz swoje ciało do wysiłku, a także zmniejszysz ryzyko kontuzji. Rozgrzewaj się starannie, pamiętając o wszystkich mięśniach i stawach.

Bezpieczeństwo. Bez względu na to, czy grasz w piłkę amatorsko, półzawodowo czy wyczynowo, zadbaj o swoje bezpieczeństwo! Niezbędnym elementem wyposażenia każdego zawodnika powinny być ochraniacze piłkarskie, które zabezpieczą przed kontuzją łydkę oraz kości piszczelową i strzałkową.

Regeneracja. Po wyjątkowo ciężkim treningu czy meczu nie można zapomnieć o odpowiedniej regeneracji. Możesz na przykład iść na masaż albo wykonać go samodzielnie przy użyciu specjalnych rollerów, wałków czy też masażerów, dostępnych w naszym internetowym sklepie.

Nie lekceważ kontuzji. Nawet pozornie niegroźnej – zgłoś się do lekarza i wykonaj zalecone przez niego badania. Nie zapominaj o odpowiedniej rehabilitacji, dzięki której szybciej odzyskasz sprawność i...wrócisz do gry!rozgrzewka piłkarska

III ZDROWE ODŻYWIANIE, ODPOWIEDNIA ILOŚĆ PŁYNÓW, NAWADNIANIE ORGANIZMU

Zdrowe odżywianie. Zaleca się regularnie 4-5 niewielkich posiłków dziennie. Mniej, ale częściej. Warto spożywać produkty pełnoziarniste; warzywa i owoce, a unikać żywności tłustej i słodyczy. Prawdziwy zawodnik nie zapomina o suplementacji.

Odpowiednia ilość płynów. Codziennie należy wypijać około 2 litrów płynów – najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Jeśli jest gorąco, należy pić więcej – nawet 3 litry płynów. Unikaj kolorowych napojów gazowanych.

Nawadnianie organizmu podczas gry. W trakcie treningu czy meczu, jeśli tylko jest taka możliwość, nawadniaj swój organizm – pij wodę lub napoje izotoniczne. Nie dopuść do odwodnienia – to stan niebezpieczny dla Twojego zdrowia! Aby tego uniknąć polecamy zaopatrzyć w bidon.

Systematyczność jest podstawą. Nie zniechęcaj się, jeśli początkowo coś Ci nie wychodzi, konsekwentnie dąż do wyznaczonych celów. Pamiętaj, że sukces jest miarą Twojej determinacji!!!

dieta piłkarska