Wiecie, że dziś jest święto wszystkich miłośników aktywności fizycznej? Doskonale! A, czy wiecie, dlaczego akurat 6 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sportu? Otóż równo 125 lat temu w Atenach, rozpoczęły się pierwsze w erze nowożytnej, letnie igrzyska olimpijskie. Dla upamiętnienia zmagań uznano, że dzień ich rozpoczęcia to idealny moment, by ponownie jednoczyć ludzi poprzez sport.
Dlaczego warto uprawiać sport? Co zyskamy na co dzień, prowadząc aktywny tryb życia? Jak sprawić, by aktywność nie była przymusem, a przyjemnością? Jako miłośnicy aktywności, w dzisiejszym artykule, przedstawiamy korzyści z uprawiania sportu. Radzimy, jak wybrać sport dla siebie. Co najważniejsze, zachęcamy do aktywnego spędzania czasu, nie tylko dzisiejszego dnia!
Zalety uprawiania sportu można długo wyliczać. Aktywność jest dobra na wszystko, wpływa zbawiennie na zdrowie fizyczne i psychiczne. Uprawiając sport dziś, zapobiegasz schorzeniom w przyszłości. Do regularnej aktywności fizycznej zazwyczaj trudno nam się jednak zmobilizować. Zdrowie w przyszłości to dość odległa perspektywa – żeby zacząć działać i w tym wytrwać, potrzeba nam natychmiastowych korzyści.

Natychmiastowe korzyści z uprawiania sportu

Co daje uprawianie sportu? Takie korzyści poczujesz niemal od razu:
 1. zredukujesz stres, rozładujesz napięcie, oczyścisz umysł,
 2. zaczniesz jaśniej myśleć, poprawi się Twoja koncentracja,
 3. przestaniesz być ospały,
 4. poprawi się Twój nastrój,
 5. poczujesz przypływ energii.
Czy nie jest to świetna motywacja do ćwiczeń? Na te efekty nie trzeba czekać miesiącami – są zauważalne i odczuwalne zaraz po zakończonym treningu.

zalety uprawniania sportu

Długoterminowe zalety uprawiania sportu

Nie możemy jednak nie wspomnieć o długoterminowych skutkach uprawiania sportu. Jakie zalety aktywności fizycznej zauważysz już po kilku tygodniach?
 1. Poprawę przemiany materii, a tym samym lepszą gospodarkę węglowodanową. Co to znaczy? W przyszłości będziesz mniej narażony na cukrzycę!
 2. Obniżenie masy ciała. To jeden z najlepszych „skutków ubocznych” regularnego ruchu. Odchudzać może każdy rodzaj aktywności, od spacerów, przez grę w tenisa, po trening siłowy.
 3. Lepsze krążenie. To najważniejszy pozytywny wpływ sportu na. Ćwiczenia obniżają ciśnienie krwi i zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w przyszłości.
 4. Sprawniej działający system immunologiczny. Sport po prostu zwiększa Twoją odporność na infekcje.
 5. Poprawa wyglądu sylwetki, większa gibkość. Nie chodzi tylko o mniejszy obwód talii i uda, lecz też lepsze napięcie skóry i atrakcyjnie zarysowane mięśnie.
 6. Siłę – skoro już przy mięśniach jesteśmy. Dźwiganie zakupów przestanie być wyzwaniem!
 7. Wytrzymałość – zadyszka przy wchodzeniu na czwarte piętro? Nigdy więcej.
 8. Szybkość – autobus mija Cię w drodze na przystanek? Zdążysz go dogonić.
 9. Zwiększenie masy kostnej. Ćwiczenia, zwłaszcza siłowe, dosłownie budują kości. Dzięki nim zmniejszasz ryzyko zachorowania na osteoporozę.
Wpływ ćwiczeń fizycznych na organizm człowieka jest ogromny i imponujący. Potwierdzają go nie tylko badania naukowe, ale i subiektywne odczucia osób, które są na co dzień aktywne. Motywująca jest już sama rozmowa z osobami ćwiczącymi regularnie.

dzień sportu

Jak zmotywować się do uprawiania sportu?

Motywacja sportowa to coś, co być może trudno znaleźć, ale kiedy już Ci się to uda… Aktywność fizyczna stanie się częścią codziennej rutyny, a zasady zdrowego stylu życia na dobre zmienią codzienne nawyki.
Jak znaleźć motywację do uprawiania sportu? Przede wszystkim musisz wybrać taki rodzaj aktywności, który będzie Ci sprawiał przyjemność. Jeśli nie lubisz biegać, to będziesz się do tego zmuszać, a prędzej czy później i tak sobie odpuścisz. Wolisz statyczne ćwiczenia na macie? Postaw więc na jogę, pilates, stretching. Jeśli to lubisz, ćwiczenia przyjdą Ci z większą łatwością!
Więcej w temacie, jak joga wpływa na ciało i ducha, znajdziesz tutaj.
Motywacja w sporcie dzieli się na wewnętrzną i zewnętrzną. Motywacja wewnętrzna to ta, która popycha Cię do działania dla samego działania – przyjemności i satysfakcji płynących z uprawiania sportu. Motywacja zewnętrzna to zapał do ćwiczeń powodowany przez czynniki zewnętrzne – podziw innych ludzi, nagrody, korzyści finansowe.
Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna to pojęcia pojawiające się najczęściej w sporcie zawodowym, ale Ty też możesz znaleźć je w swoim życiu. Jeśli zaczniesz startować w zawodach sportowych, np. w półmaratonach, Twoją motywacją mogą być nagrody pieniężne, które otrzymują zawodnicy z najlepszym czasem. Czynnik zewnętrzny – pieniądze – popycha Cię do kolejnych treningów przygotowujących do startu. Podobnie jest z motywacją wewnętrzną. Sport potrafi tak bardzo wejść w krew, że po pewnym czasie jedyną motywacją do jego uprawiania jest wewnętrzna potrzeba. Biegasz, dźwigasz ciężary, pływasz, więc czujesz się dobrze i dzięki temu robisz to regularnie. Nie dla atrakcyjnej sylwetki, nie dla zdrowia – dla przyjemności.
Żeby znaleźć motywację, stawiaj sobie małe cele, np. „za miesiąc będę ważyć 3 kg mniej”. Kup sobie wygodne ubranie i potrzebny sprzęt, ale bez przesady – koszulka czy para hantli na początek wystarczą. Zakupy mają być tylko przyjemnym wstępem, szczególnie w naszym internetowym sklepie.
Więcej w temacie, co to jest cel fitness i dlaczego warto sobie go wyznaczać, znajdziesz tutaj.
Motywacji szukaj też w innych. Gwarantuję Ci, że często jest ona na wyciągnięcie ręki i nie tylko na półce z książkami ;) Może to być przyjaciel, który tak samo tak Ty jest bez kondycji i dopiero zaczyna. Może to być także ktoś doświadczony, mentor, który pokaże Ci, jak ćwiczyć mądrze i podniesie Cię na duchu, gdy zwątpisz.

dzień sportu

Jak wybrać sport idealny dla siebie i zmaksymalizować zalety aktywności fizycznej?

Są różne rodzaje aktywności fizycznej, więc każdy na pewno znajdzie wśród nich coś dla siebie. Jaki sport wybrać? Weź pod uwagę kilka czynników:
 • Swój typ osobowości – czy lubisz pracę zespołową, czy może jesteś indywidualistą. W pierwszym przypadku lepiej odnajdziesz się w grach zespołowych.
 • Cechy charakteru i upodobania. Szybko się nudzisz i ciągle potrzebujesz nowych bodźców? Wypróbuj treningi typu zumba oraz crossfit – tu w krótkim czasie dzieje się bardzo dużo!
 • Jak wiele masz czasu. Nie musisz chodzić na siłownię, ćwicz z aplikacją treningową, w której plan na każdy dzień masz przygotowany z góry.
 • Jakie masz oczekiwania. Chcesz być po prostu sprawniejszy? Wybierz sporty rekreacyjne, które pozwolą Ci się dobrze bawić i dbać o zdrowie jednocześnie.
 • Jaki masz budżet. Gra w golfa, squasha, czy basen to nie jest jedyna droga. Równie dobrze możesz ćwiczyć w domu i na podwórku. Jakie sporty można uprawiać w takich warunkach? Na dywanie w salonie możesz wykonać porządny trening siłowy – wystarczy do tego zestaw gum oporowych. W parku możesz biegać, grać w badmintona, a na osiedlowym boisku – w koszykówkę.
Aktywny tryb życia to najlepsza odpowiedź na pytanie, jak zadbać o siebie pośród codziennych obowiązków. Aktywność nie musi być w Twoim życiu jedynie epizodem. Jeśli chcesz zająć się sportem na stałe, właściwie się do tego przygotuj. Odpowiedz sobie na pytania, co Cię motywuje i jaki rodzaj sportu lubisz. Aktywność fizyczna ma być dla Ciebie, nie Ty dla niej. Rób to więc na swoich warunkach, ciesz się zdrowiem, świetnym samopoczuciem i celebruj 6 kwietnia. Każdego roku. To Twoje święto. Pamiętaj!